วันนี้เป็นวันที่อากาศร้อน
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “Today is a hot day.” is วันนี้เป็นวันที่อากาศร้อน. The Thai, วันนี้เป็นวันที่อากาศร้อน, can be broken down into 6 parts:"today" (วันนี้), "to be" (เป็น), "day" (วัน), "that; which" (ที่), "weather" (อากาศ) and "hot" (ร้อน).Practice Lesson
Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2016/08/29/day-landscape-664923_1920.jpg)
Lesson words
Lesson phrases
Acknowledgements
English source