หมูย่างกับกะหล่ำปลีม้วน
![Roast pork with a cabbage roll. The Thai for "roast pork with a cabbage roll" is "หมูย่างกับกะหล่ำปลีม้วน". Roast pork with a cabbage roll. The Thai for "roast pork with a cabbage roll" is "หมูย่างกับกะหล่ำปลีม้วน".](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2023/02/16/roast_pork_cutlet_cabbage_roll_majors_lane_aud36_by_julia.jpg?h=3426021a)
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “roast pork with a cabbage roll” is หมูย่างกับกะหล่ำปลีม้วน. The Thai, หมูย่างกับกะหล่ำปลีม้วน, can be broken down into 5 parts:"pig; pork" (หมู), "to grill" (ย่าง), "with" (กับ), "cabbage" (กะหล่ำปลี) and "roll" (ม้วน).Practice Lesson
Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2023/02/16/roast_pork_cutlet_cabbage_roll_majors_lane_aud36_by_julia.jpg?h=3426021a)
Lesson phrases