ผมคิดว่าคุณนั่งที่นั่งของผมครับ
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “I think you’re sitting in my seat. (male polite form)” is ผมคิดว่าคุณนั่งที่นั่งของผมครับ. The Thai, ผมคิดว่าคุณนั่งที่นั่งของผมครับ, can be broken down into 8 parts:"I (male speaker)" (ผม), "to think" (คิด), "as; that" (ว่า), "you" (คุณ), "to sit" (นั่ง), "seat" (ที่นั่ง), "my; mine (male speaker)" (ของผม) and "polite particle for male speakers" (ครับ).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2019/01/06/zetel.jpg?h=d93ca5f6)