ผมคิดว่าคุณจะชอบอากาศที่นั่น
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “I think you’ll like the weather over there.” is ผมคิดว่าคุณจะชอบอากาศที่นั่น. The Thai, ผมคิดว่าคุณจะชอบอากาศที่นั่น, can be broken down into 8 parts:"I (male speaker)" (ผม), "to think" (คิด), "as; that" (ว่า), "you" (คุณ), "will; shall" (จะ), "to like" (ชอบ), "weather" (อากาศ) and "there" (ที่นั่น).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2016/08/29/to-like-264595_1.jpg)
Lesson words
Acknowledgements
English source