คุณชอบทานถั่วเลนทิลด้วยใช่ไหมครับ
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “Do you also like to eat lentils? (male polite form)” is คุณชอบทานถั่วเลนทิลด้วยใช่ไหมครับ. The Thai, คุณชอบทานถั่วเลนทิลด้วยใช่ไหมครับ, can be broken down into 8 parts:"you" (คุณ), "to like" (ชอบ), "to eat (formal short form)" (ทาน), "bean; nut" (ถั่ว), "lentils" (เลนทิล), "too; also" (ด้วย), "Is this right?" (ใช่ไหม) and "polite particle for male speakers" (ครับ).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2022/07/09/to%20eat-2248567_1920.jpg?h=4d73645e)